12 czerwca br. miała miejsce kolejna Gala Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości. Jest to coroczna impreza Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach, stanowiąca gospodarcze podsumowanie roku w życiu Izby, dająca przekrój najlepszych nowych firm, produktów i usług z terenu województwa śląskiego. Organizowana jest nieprzerwanie od 2002 roku w zabytkowych wnętrzach Zameczku Myśliwskiego książąt pszczyńskich w Promnicach.

W trakcie Gali jak co roku wręczone zostały prestiżowe statuetki „Hermesów Biznesu”, stanowiących wyróżnienie dla firm, przedsiębiorców i instytucji w istotny sposób wpływających na rynek regionalny, promujących produkty regionalne, tworzących nowe więzi gospodarcze z kontrahentami zagranicznymi, wdrażających usługi innowacyjne, jak również łączących gospodarkę rynkową ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wyróżniane są produkty oferowane dla mieszkańców regionu w ramach działań podejmowanych we współpracy z samorządem terytorialnym.

Statuetki przyznawane są przez Kapitułę w kategoriach dla najlepszej Firmy, Produktu i Usługi, Debiutu i Ekspansji Rynkowej, Przedsiębiorcy Roku, Promotora Miasta, Wybitnej Postaci Regionu, tj. osobistości woj. śląskiego, mającej największy wpływ zarówno na rozwój gospodarczy jak i społeczno-kulturowy regionu. W ramach tegorocznej edycji po raz kolejny wręczona została również statuetka „Prometeusza” dla osoby ze świata biznesu, kultury lub władz państwowych i samorządowych, która tchnęła nową wizję rozwoju, dzięki której nastąpiły największe zmiany w otoczeniu społecznym, gospodarczym, kulturowym czy architektonicznym. W trakcie Gali wręczane były również odznaczenia państwowe, samorządu wojewódzkiego oraz gospodarczego.

W Gali Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości wzięło udział ok. 500 zaproszonych gości ze świata biznesu, kultury, polityki oraz mediów. Wśród zaproszonych byli m.in. posłowie do Parlamentu Europejskiego i krajowego, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego, przedsiębiorcy, ludzie kultury. Gala odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP. Współfinansowana była ze środków budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Lista nagród wręczonych podczas Gali Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości 12 czerwca 2015 r.

Nagroda Prometeusza – Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba za wkład w rozwój gospodarczy miasta Tychy.

Nagroda Główna w Kategorii „Wybitna Postać Regionu” – Wojciech Kuśpik za integrację i promocję gospodarki w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nagroda Główna w Kategorii „Przedsiębiorca Roku” – Marek Sobieski za rozwój i konsolidację firmy wokół NAVO Orbico Sp. z o.o.

Nagroda Główna w Kategorii „Debiut i Ekspansja Rynkowa” – Oriens Bijou Sp. z o.o. za dynamiczne wprowadzenie na rynek krajowy marki Tous

Nagroda Główna w Kategorii „Firma” – firma NITROERG S.A.

II Nagroda Główna w Kategorii „Firma” – firma Magna Car Top Systems Poland Sp. z o.o.

Wyróżnienie w Kategorii „Firma” – firma P.U.H. Palian Sp. z o.o.

Nagroda Główna w Kategorii „Produkt/Usługa” – firma „U Przewoźnika” Sp. z o.o. Sp. k.

Wyróżnienie w Kategorii „Produkt/Usługa” otrzymują:

1. Małgorzata i Zbigniew Kierat za rewitalizację XVIII-wiecznego zespołu Huty Paprockiej
  2. AKE-C Doradztwo Podatkowe Usługi Księgowo-Biurowe Sp. z o.o. za kompleksową obsługę księgowo – podatkową firm
  3. Restauracja „Warsztaty Smaku” za umiejętne łączenie warsztatu kulinarnego z promocją śląskiej kultury

Tytuł Promotora Miasta otrzymał GKS Tychy za zdobycie tytułu Mistrza Polski i Pucharu Polski w sezonie 2014/2015 Polskiej Hokej Ligi

W trakcie Gali wręczono również nagrody specjalne z okazji 25 lat samorządności

Nagrody otrzymały następujące firmy i instytucje:

• Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
  • MASTER Odpady i Energia Sp. z o.o.
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
  • Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych
  • Miejski Zarząd Ulic i Mostów
  • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.
  • Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
  • Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A.
  • Śródmieście Sp. z o.o.
  • Tyskie Linie Trolejbusowe Sp. z o.o.
  • Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Sponsorzy Gali:

sponsorzy

Udział w Gali oznaczana zgodę na publikację wizerunku na zdjęciach i w publikacjach podsumowujących imprezę.

Zdjęcia: Michał Janusiński (c) OIPH w Tychach 2015